Przezwajanie silników
Jedną z typowych usterek silników elektrycznych jest uszkodzenie uzwojenia. Najczęściej spotykane silniki w przemyśle i w domach to silniki indukcyjne – klatkowe. Zaletą tych silników, którą zdobyły popularność to względnie nieskomplikowana budowa oraz koszty użytkowania i serwisowania w stosunku do innych silników elektrycznych.
Jeśli jednak silnik zaczyna sprawiać problemy. Jego praca nie jest już taka sama jak zwykle np. nie potrafi osiągnąć typowych dla siebie obrotów, wydaje warczący odgłos podczas pracy lub po prostu nie pozwala się załączyć to znak, że należy poddać silnik przeglądowi.
Przegląd silnika elektrycznego polega na oględzinach oraz pomiarach elektrycznych. Same oględziny nie pozwalają na pewność w diagnozie awarii silnika. Podstawowe pomiary polegające na pomiarze rezystancji uzwojenia oraz ciągłości przewodów mogą już stworzyć obraz stanu w jakim obecnie znajduje się maszyna.
W sytuacji gdy pomiary nie są poprawne silnik kwalifikujemy do przezwojenia. Przezwojenie silnika elektrycznego polega na wymianie częściowym lub całościowych uzwojenia wraz z przekładami izolacyjnymi. Zabieg ten wymaga precyzji, bo o uszkodzenie izolacji drutu wykorzystywanego do cewek nie jest trudno.
Regeneracja silników elektrycznych
Naprawa silników elektrycznych to nie tylko przezwajanie uszkodzonego uzwojenia. Silnik elektryczny może się również uszkodzić mechanicznie. Najpopularniejsza usterka mechaniczna to awaria łożyska. Wymiana łożysk to proces, który każdy prawidłowo eksploatowany silnik w swoim okresie życia przechodzi regularnie. Zwlekanie z wymianą łożysk doprowadza do ich uszkodzenia, a nawet to wycierania się łoża w kapach silnika. Tego typu usterka wymaga już ingerencji ślusarza.
Praca silnika z uszkodzonym łożyskiem może mieć bardzo negatywny wpływ na cały silnik. Trący wirnik o stojan w najgorszym przypadku może doprowadzić do pogięcia blach stojana. Tego typu usterki mogą prowadzić silniki nawet do złomowania.
Przezwajanie silnika krok po kroku
- Przegląd silnika polegający na oględzinach wzrokowych i pomiarach elektrycznych,
- Wstępna diagnoza przyczyny awarii silnika elektrycznego,
- Usunięcie uszkodzonego uzwojenia,
- Wykonanie przekładów izolacyjnych,
- Umieszczenie nowego uzwojenia,
- Usztywnianie uzwojenia,
- Pomiary weryfikujące,
- Montaż i próba silnika.
Jak długo trwa przezwajanie silnika elektrycznego
Jesteśmy świadomi skutków przestojów maszyn spowodowanych awariami silników elektrycznych. By temu przeciwdziałać dokładamy wszelkich starań by silniki elektryczne były poddawane przezwojaniu w możliwie najktótszym czasie. W szczególnych przypadkach przy odpowiednim sygnale ze strony klienta o priorytecie zlecenia jesteśmy w stanie dokonać przezwojenia silnika nierzadko już na drugi dzień.
W przypadku chęci naprawy silników elektrycznych zapraszamy do kontaktu.