Transformatory podobnie jak silniki elektryczne zawierają w sobie uzwojenie. Dziś maszyny te są wypierane z użytku przez układy elektroniczne. Głównym powodem rezygnacji ze stosowania transformatorów na rzecz zasilaczy elektronicznych jest mniejsza sprawność. Wynika ona z potrzeb własnych transformatorów, którym jest potrzeba wytworzenia strumienia magnetycznego. Innym powodem jest również charakterystyczne buczenie maszyny oraz waga. Waga bezpośrednio przekłada się na cenę wyrobu, ponieważ w porównaniu do zasilacza elektronicznego do wyprodukowania transformatora potrzebne jest żelazo i miedź. Transformator ma jednak też i dobre strony. Wykorzystywanie transformatorów zamiast elektronicznych zasilaczy wprowadza mniej zakłóceń do sieci.

Jednak zarówno transformatory jak i zasilacze elektroniczne ulegają awarii. Transformatory możemy poddać przezwojeniu. Przezwajanie transformatorów zaczynamy od oględzin oraz pomiarów. Jeśli te wskazują na obecność uszkodzenia to poddajemy urządzenie demontażowi. Technik rozpoczyna demontaż rdzenia transformatora oraz karkasu, na którym nawinięte jest uszkodzone uzwojenie.
Następnie rozpoczyna się odzwierciedlanie obecnego uzwojenia w karcie naprawy, tak by nowe uzwojenie było o takich samych parametrach jak przed awarią. W kartach naprawy zapisywane są szczegółowe informacje nt. uzwojenia. Kolejnym krokiem jest analiza stanu karkasu, na którym opierać będzie się nowe uzwojenie. Usuwane są wszelkie nierówności powstałe na skutek wysokiej temperatury panującej w najbliższym otoczeniu uszkodzonego uzwojenia. Na dokładnie oczyszczony karkas zostaje następnie nawinięte nowe uzwojenie. Jeśli uszkodzenia karkasu są na tyle poważne, nie jego ponowne użycie jest niemożliwe rozpoczynamy etap wykonania nowego karkasu z materiałów dielektrycznych.
W trakcie nawijania uzwojenia kolejne warstwy uzwojeń zostają odizolowywane od siebie zmniejszając tym samym swoją niezawodność poprzez minimalizację ryzyka zwarć między zwojowych. Wszelkie odczepy mocowane są do uzwojenia za pomocą specjalnych taśm, tak by w przyszłości zapobiec niekontrolowanemu wyrwaniu się odczepu z wnętrza uzwojenia.
Po zakończeniu nawijania nowego uzwojenia całość jest dodatkowo bandażowania. Karkas ponownie jest umieszczany w rdzeniu. Blachy transformatorowe są dokładnie umieszczane w wnętrzu karkasu tak by minimalizować niepożądane buczenie transformatora spowodowane szczelinami między blachami transformatora.
Ostatnimi etapami przezwajania transformatora to impregnacja całego urządzenia oraz pomiary kontrole wraz z próbą.
W przypadku chęci naprawy transformatorów elektrycznych zapraszamy do kontaktu.